TÉMA
RUBRIKY
Při letošní Ekumenické bohoslužbě za krajinu v sobotu 27. května jsme se na zahradě u Fettrů na Sedleckých skalách sešli již podesáté. Poprvé se tu bohoslužba konala na jaře 2008. A to už je dobrá příležitost k ohlédnutí a připomenutí, jak to před devíti lety začalo. Tehdy v březnu 2008 na stavebním odboru magistrátu hlavního města Prahy probíhalo veřejné projednávání dopravních staveb na severozápadě Prahy. Na chodbách se několik dní potkávali lidé z obou břehů Vltavy, unavení z bezútěšného dohadování s úředníky. A tam si Stáňa Veselková ze Suchdola a Jan Bubela z Chaber řekli, že by se raději setkali někde venku v přírodě, kde by se společně pomodlili a zazpívali. A nápad byl na světě. Ekologická sekce České křesťanské akademie měla pro ten nápad pochopení a ujala se pořadatelství. Libor a Helena Fettrovi ze Suchdola dali k dispozici svou zahradu, které říkají „pole nad Vltavou“. Z pravého břehu Vltavy přišla první skupina poutníků, kteří začali svou pouť od kostela Stětí sv. Jana Křtitele v Dolních Chabrech. Poprvé kázal Matúš Kocian, biolog a římskokatolický kněz z Českého Brodu, který přijel s poutníky sedleckým přívozem i se svým kolem. Prvním hostem besedy byl Jiří Nečas, laický kazatel ČCE a ředitel Ekologické sekce ČKA. Zazněl tehdy i návrh: sejděme se tu příští rok zase. Skutečně se tak stalo a letos již podesáté.
Na zahradě se tak vystřídala řada dalších kazatelů a duchovních několika církví: evangeličtí faráři Petr Hudec, Miloš Rejchrt, Dana Rotkovská, Joel Ruml, Jan Kowalczyk, kazatel Církve bratrské Pavel Plchot, z Církve československé husitské Sandra a Jiří Silných a Renata Wesleyová, římskokatoličtí kněží z farnosti sv. Matěje v Dejvicích Andrzej Koch, Krzysztof Tomasz Labedź a nyní i Matúš Kocian, Jiří Kusý z Nuslí, ze Starokatolické církve Dušan Hejbal a Marek Bendy Růžička, faráři Obce křesťanů Milan Horák a Stanislava Veselková.
Besedovali jsme s Václavem Cílkem z Geologického ústavu ČAV, senátorem a bývalým ministrem životního prostředí Bedřichem Moldanem, Václavem Buřtem, místostarostou Horního Jiřetína a laureátem Ceny Josefa Vavrouška, se socioložkou a publicistkou Jiřinou Šiklovou, Pavlem Štifterem, místostarostou Benátek nad Jizerou, s Jiřím Sádlem z Botanického ústavu AV ČR, s Jiřím Silným o Transatlantickém obchodním a investičním partnerství (TTIP), s vojenským kaplanem Jaroslavem Knichalem o duchovní službě v Armádě ČR, naposledy pak s geologem a teologem Martinem Hrubešem o vztahu člověka a stvoření.
Ekumenická bohoslužba za krajinu na Sedleckých skalách nebo na zahradě nad Vltavou, nedaleko žlutě značené cesty ze Suchdola do Roztok, (GPS 50°08'22.1"N 14°23'32.4"E) se stala již tradiční akcí pořádanou ES ČKA. Technicky ji pomáhá zabezpečit MČ Praha Suchdol. Každý ročník je zdokumentován na stránkách občanského sdružení a nyní spolku Nad Drahaňským údolím www.drahan.chabry.cz. Bohoslužba má svůj skromný okruh pravidelných účastníků, ale pokaždé tu potkáváme i nové tváře. Sejdeme se příští rok zase? A proč ne? Naši hostitelé už teď s námi na jaře 2018 počítají. A na té zahradě s úžasným výhledem na vltavské údolí je tak příjemně.
Podnětem k první bohoslužbě byla jistá občanská angažovanost, a ne každý s tím byl či je srozuměn. Dověděli jsme se třeba, že se scházíme a modlíme za to, aby nepříjemná silnice nevedla pod našimi okny, ale raději pod okny sousedů několik kilometrů dál. Došlo k setkáním a rozhovorům, kdy bylo potřeba pečlivě promýšlet a formulovat postoje a názory. Po těch devíti letech myslím, že se podařilo vytvořit dobrou tradici bohoslužebných setkání, ve které má smysl pokračovat. Stále znovu si vděčně uvědomovat krajinu a přírodu jako Boží stvoření a žasnout nad ním. A umět za ně nést i svůj díl odpovědnosti. Má smysl modlit se stále znovu za lidi, kteří rozhodují o prostředí, ve kterém žijeme a budou žít i naše děti, aby rozhodovali věcně a spravedlivě.
Anna Hejlová
NDU z.s., 2017-05-28přečteno 2240x
[Zpět]
UŽIVATEL